Studenti středních průmyslových škol se strojírenským zaměřením se ve druhém a třetím ročníku seznamují podrobněji s výrobními nástroji. Jedním z nich je i protahovací trn. Ačkoli právě vy nemusíte být zrovna strojaři, zkuste sami sobě položit otázku: „Jak bychom vyrobili otvor, který není osově souměrný, a má různé tvary např. mnohoúhelníku, nepravidelného lichoběžníku, trojúhelníku atp.? Na soustruhu to možné nebude, vrták nedocílí ostrých hran a tvarová frézka by u malých otvorů musela být natolik malá, že by bylo velmi komplikované ji tudy vést. Příkladem takového otvoru jsou cylindrické vložky pro klíče.
A právě zde nastupuje protahovací trn I nástroje. Můžete si jej představit jako dlouhý úzký či tenký nástroj z nástrojové uhlíkové oceli, opatřený břity, které postupně odebírají z materiálu třísku tak, aby poslední břit docílil již požadované finální podoby. Trny se protahují předvrtaným otvorem, případně jsou otvory již součástí odlitku.
Protahovací trny se upínají do tzv. protahovačky, tento stroj táhne nástroj napříč obrobkem pomocí hydraulického mechanismu značnou silou. Existují také protlačovací trny, které nejsou otvorem taženy, ale naopak postupně do otvoru zatlačovány.
Jistě vás napadne, že zhotovit takový „protahovák“, jak se mu přezdívá, nebude snadné a bude to velmi nákladné. Ceny trnů jsou také velmi vysoké a musí být proto náležitě produktivní, aby se jejich výroba vůbec vyplatila. Proto se také nasazují v sériové výrobě, viz zmiňované vložky pro klíče, kterých se vyrobí stovky tisíc kusů v průběhu velmi krátkého časového úseku. Protahovací trny se uplatní ve strojírenském oboru při výrobě dílů pro automobilový a letecký průmysl, pro komponenty domácích spotřebičů, elektroniky, nábytku, spojovacích součástí a univerzálních výrobků, které se prodávají např. v hobbymarketech.