Hladem dnes již trpí mnohem méně lidí než na přejídání. Vypadá to jako skvělý úspěch a také to tak je, nicméně ani přejídání a obezita z toho pramenící nepatří mezi zdravé životní styly. Právě naopak. Čím více člověk váží, tím vyšší má šanci na rozvoj nějaké z mnoha desítek a stovek chronických chorob. Ty nemusí být vážné, spíše obtěžující, ale také se může jednat o velice závažné choroby, co mohou člověka hodně potrápit. A nejde jen o nemoci tělesného charakteru. Obézní lidé, ač se mezi lidem traduje opak, mají velké tendence k rozvoji duševních chorob. A ty se rovněž léčí velmi složitě.
Je tedy více než vhodné se dát do hubnutí co nejdříve, než začne obezita vystrkovat růžky. Nadměrnou nadváhu lze poznat samozřejmě i na váze, nicméně některé hraniční případy je dobré důkladněji vyšetřit, případně jim změřit i BMI. Výsledný údaj je daleko přesnější než jen „pouhé“ vážení a více napoví o dalším postupu. Ten vždy nemusí být razantní. Často postačí pouze lehčí změna životosprávy.
Základem všeho by měla být změna jídelníčku. Jak již bylo řečeno výše, nemusí být kdovíjak zásadní. Hodně to závisí na tom, jak se daný člověk stravuje. Obézní lidé z logiky věci to stravování příliš dobré nemají, takže je potřeba být trochu radikálnější. Zásadním krokem je hlavně eliminovat z jídelníčku tučnou a sladkou stravu. To neznamená nekonzumovat tuky a cukry vůbec, ale jen v omezené míře. Rovněž je normální jíst i maso, ovšem pouze libové, ideálně udělané bez tuku.
Samozřejmě by se nemělo žádné hubnutí obejít ani bez pohybových aktivit. Jednak si tím člověk vylepší kondici, jednak tím zlikviduje velké množství tukových buněk v těle, a to zde přeci jde nejvíce. Vhodných sportovních aktivit je habaděj, takže koho nebaví třeba běhat nebo chodit na túry, může ještě jezdit na kole či rotopedu, skákat na trampolíně či dělat dalších x věcí.