1. Kyselina citronová pomáhá s odvápněním:
· Když zředíte kyselinu citronovou s vodou, máte skoro dokonalý prostředek na odvápnění vodovodního kohoutku, sprchové hlavice či rychlovarné konvice. Navíc ji můžete využít i na myčku nádobí, pračku a vše ostatní, co přichází do kontaktu s vápenitou vodou.
· Obecně platí, že poměr míchání 2 až 3 lžíce na jeden litr vody je dokonalý pro boj se vzdorujícím vápníkem.
· Pro odvápnění pračky a myčky na nádobí jednoduše nalijte do prázdného stroje asi šest polévkových lžic a nechte přístroj běžet při střední teplotě. Pří příliš velké teplotě chemická reakce kyseliny citronové tvoří citrát vápenatý, ten je těžko rozpustný a může se ukládat ve strojích. Proto upřednostňujte bezvodou kyselinu citronovou. Bezvodá kyselina dokáže odolat vyšším teplotám.
2. Kyselina citronová jako univerzální čisticí prostředek:
Chcete-li vytvořit univerzální čisticí prostředek pro vaši koupelnu, promíchejte 80 gramů kyseliny citronové se 100 ml prostředku na mytí nádobí a šálku vody a nalijte směs do rozprašovací lahve. Svůj čistící prostředek můžete – stejně jako komerční čisticí prostředek, stříkat na různé povrchy, poté nechat na chvíli působit a pak opláchnout vodou.
3. Kyselina citronová odstraňuje rez:
Dejte své rezavé předměty do směsi kyseliny a vody a nechte působit přes noc. Ráno byste měli vyjmout předmět již bez rzi.
4. Kyselina citronová slouží jako změkčovadlo tkanin:
Cenově výhodná alternativa – také bez plastů! Kyselina citronová je běžným změkčovadlem, ale pouze pro bílé prádlo. Rozpusťte asi 4 čajové lžičky v jednom litru vody a umístěte do přihrádky ve vaší automatické pračce. Vedlejším účinkem je – nejen že změkčuje prádlo, ale také působí proti vápníku v bubnu.
5. Kyselina citronová odstraňuje skvrny po potu:
Žlutá změna barvy v oblasti podpaží, například na bílých košilích, je způsobena reakcí potu a hliníku, ten se nachází ve většině deodorantů. Normální vyprání v pračce nepomůže, kyselina citronová však ano, má schopnost svázat kovy.
1. Rozpusťte 15 gramů kyseliny citronové v 1 litru vody.
2. Nechte své oblečení pracovat přes noc.
3. Následující den prádlo vyperte jako obvykle.
6. Kyselina citronová v kuchyni:
· Potravinářská kyselina citronová se často používá při výrobě džemu. Dodává extra chuť a slouží jako konzervační látka.
· Při domácím užití kyseliny citronové v potravinách je nutná opatrnost. Jelikož se s ní setkáváme každodenně ve zpracovaných potravinách – používá se v potravinářství jako regulátor kyselosti a roztavené soli, tak příliš velké množství této látky poškodí například zubní sklovinu. Pokud jste skeptičtí vůči průmyslově vyráběné kyselině citronové, využijte při vaření čerstvé a méně koncentrované citronové šťávy.