Kyberšikana není jen šikana!

Internet se může zdát jako nevinné místo, kde jsou si všichni rovni, všichni mohou projevit svůj názor a využít ho k tomu nejlepšímu. Někteří lidi v něm vidí ale i jiné využití a to, škodit druhým lidem. A to jakýmkoliv způsobem. Ať už je to psaní výhružných zpráv, vymáhání nahých fotografií nebo urážlivé komentáře. Co všechno ještě spadá do kyberšikany?
jeden proti všem
Kyberstalking
Jedná se stalking druhé osoby na sociálních sítích, přes SMS nebo na e-mailu. Může se jednat o přílišné ptaní na otázky, sledování každého příspěvku, který sdílíte nebo zjišťování soukromých informací. Může se to zdát jako banalita, nicméně od roku 2007 je kyberstalking z pohledu práva považován za trestný čin. Na veškerých sociálních sítích je skvělá funkce „blokovat uživatele“, pokud Vás někdo obtěžuje nebo po Vás chce nemístné informace, využijte ji.
Kybergrooming
Nejčastěji se tento druh šikany využívá na dětech, protože jsou velmi důvěřivé. Lidé předstírají, že jsou někým slavným nebo že jsou to nové kamarádky a lákají děti k osobnímu setkání. Děti jim věří a často se sraz uskuteční. Proto je důležité se alespoň zeptat Vašeho dítěte, co na telefonu dělají.
Sexting
Znamená vynucování nahých fotografií či videí. Může se jednat také o konverzace se sexuálním podtextem. V tomto případě je nejlepší ignorovat danou osobu a ihned zablokovat. Takoví lidé rádi píšou znova a znova. Kdokoliv fotky může sdílet dál.
počítačová šikana
Flaming
Je znám u diskuzních fór nebo komentářů i fotografií. Jde o urážlivé či sprosté komentáře nebo o hádky ve fórech. Určitě jste se setkali s někým, kdo veřejně urážel ostatní, a to jen kvůli názoru, který sdílel na webových stránkách.
V dnešní době si každý musí dávat pozor, co kde sdílí a píše. Informujte i své děti o nástrahách internetu, protože ony většinou bývají obětmi. Jsou sdílné a důvěřivé, proto jsou nejsnadnějším terčem.