Možná se budou někteří z vás divit, ale až do konce 90. let 19. století neměla Ostrava žádné z profesionálních divadel. V Ostravě se tehdy hovořilo česky, polsky a také německy. Právě v 19. století se zde začali objevovat noví obyvatelé. Úprava divadelního sálu, který se nacházel v městské střelnici, umožnilo hostovat operním a také operetním společnostem. Teprve až v roce 1895 mohlo německé publikum pravidelně v Ostravě sledovat německá divadla nejen z Německa, ale také Slezska nebo Rakousko – Uherska.
Ostravští Němci teprve v roce 1907 postavili nové městské divadlo, které se brzy stalo velmi významným centrem kultury. Začaly vznikat i kabarety. Skutečný rozmach ale nastal a po vzniku Československa.
Určitě každý z nás zná Národní divadlo moravskoslezské. Bylo postaveno v roce 1919 a prvním představením byla Smetanova opera Prodaná nevěsta. Dnes v tomto divadle můžeme navštívit operu, činohru, balet nebo muzikál.
V ostravských divadlech, ke kterým patří ještě divadlo Jiřího Myrona nebo divadlo Antonína Dvořáka, je možné shlédnout představení souborů, které jsme již výše zmiňovali.
I pro ty nejmenší je zde divadlo. Nazývá se divadlo loutek. Vzniklo již v roce 1918. Nachází se na Masarykově náměstí a to v sídle, které plně vyhovuje i těm nejnáročnějším požadavkům. Přináší pestrý repertoár a opravdu je z čeho vybírat. Každé liché roky se dokonce pořádá mezinárodní loutkařský festival s názvem Spectaculo Interesse Ostrava. Každé sudé roky Divadelní pouť bez bariér.
Vynechat nesmíme ani divadlo Petra Bezruče, což je druhé nejstarší ostravské divadlo. Dříve neslo název Kytice a bylo určeno především mladému publiku. Dnes je tomu ale úplně jinak. Repertoár se soustředí hlavně na činoherní inscenace.
Zajímavá je také komorní scéna Aréna. Ta patří k těm nejmladším. Je typická tím, že navázala na tradici malých divadel. Činoherní soubor nabízí dnes především mládeži představení studiového typu.
Pokud někdy do Ostravy zavítáte, pak byste alespoň jedno z těchto divadel měli rozhodně navštívit.