Je však mnoho firem, co tyto prostory využívají jen minimálně nebo jen párkrát v roce. A proč platit každý měsíc za něco, co se nevyužívá. Mít vlastní adresu je však povinnost. Lze to nějak obejít? To víte, že ano. Existují virtuální sídla společností. Většinou se jedná o podnájem, který využívá více podnájemníků. První virtuální kancelář vznikla v roce 1995 v Coloradu.
Zákazníci si dle statistických údajů vybírají obchodníka i na základě důvěryhodnosti adresy. Vždy bude vypadat lépe adresa třeba v centru Prahy než ulice v malém městě kdesi u Berouna. Proto jsou služby jakovirtuální sídlostvořené pro všechny, co potřebují tyto záležitosti vyřešit.
V zaplacených službách je k dispozici přeposílání pošty, která dojde klientovi na danou adresu. Dále je zde kdykoliv poskytnuta zasedací místnost pro jednání se zákazníky či úřady. Samozřejmostí je cedulka s vaším jménem, na zdi u domovních dvéří objektu.
Kde všude si lze koupit adresu? Nejlukrativnější jsou adresy v Praze, Mostě a Ústí nad Labem. Jsou však na výběr i místa v menších městech jako Mělník, Kladno a Teplice. Podle konečného umístění sídla se odvíjí i cena. Ta se pohybuje od 1188Kč za rok.
Při dohodnutí a podepsání smlouvy je nutné tuto změnu nahlásit příslušným úřadům. Prvně se jde zapsat změna do obchodního rejstříku. Poté se obraťte na finanční a živnostenský úřad a zajděte na zdravotní a sociální pojišťovnu. Vlastní-li firma nemovitost, navštíví se i katastr nemovitostí.
Velkou výhodou virtuálního sídla je také menší četnost kontrol z finančního úřadu. Naopak nevýhodou je, že vše musíte vyřizovat v místě adresy.